Необхідність у збалансованому харчуванні була й буде актуальною для багатьох сфер людської діяльності. Особливо важливою вона стає для військових, адже для плідної роботи наших захисників конче потрібне добре харчування.
Звісно ж, ніхто не має змоги замовляти навіть улюблений “чизбургер” на передовій чи куштувати меню з ресторанів. Навіть більше, чим раціональніше сформований раціон, тим краще для його споживачів, адже на полі бою кожен грам, який боєць несе на собі, має чимале значення. Саме з цих причин розроблення військового чи спеціалізованого раціону для екстремальних умов має свої правила та потреби.
Роки досліджень в галузі харчової індустрії довели, що для сухпаю армійського найголовнішими рисами є:
Такими правилами, наприклад, користуємося й ми в ТМ СУШКА, виготовляючи новий армійський сухпай. Але як з’явилися сухі раціони, та через які трансформації вони пройшли? Давайте подивимося послідовно та виявимо, що таке сухпай армійський, та як цей продукт змінювався від моменту його винаходу до сучасності та новітніх сухпаїв на кшталт наших.
Сухі пайки для військових з’явилися, звісно ж, не вчора. У будь-яких війнах харчування ставало проблемою №1, а найрозповсюдженішим способом нагодувати купу людей в екстремальних умовах досить довго ставало те саме мародерство, що й сьогодні ми його спостерігаємо в супротивника. Але нумо порозмірковуємо про більш турботливі випадки, коли харчування військових було продуманим та корисним.
Почнемо з основ. Для кого стало критичним мати під рукою їжу, яку можна швидко приготувати? Звісно ж, для тих, хто працював в екстремальних умовах.
А це:
Якою б не була причина, що вам потрібні продукти швидкого харчування, їх основні принципи виготовлення залишаються одними й тими ж самими. Так, з моменту виникнення потреби у швидкому харчуванні, три головних принципи заготівлі продуктів залишилися незмінними:
Саме останній шлях із самого початку став ідеальною перспективою для подальшого розвитку індустрії швидкоїжі.
Але все ж таки, як почалася навала сухої та сублімованої їжі? Все розпочалося з потреб солдат, що перебувають в “полях” та не можуть забезпечити собі та своїм побратимам доступ до гарячих страв. Можна визнати першими сухими пайками раціони, що їх дотримувалися ще кочові народи давніх часів. Наприклад, з давніх-давен ті ж самі монголо-татари мали харчуватися просто на ходу. Тому в їх традиційній кухні є чимало страв, що мають довгий термін зберігання, наприклад, сушене чи в’ялене м’ясо, страви зі злакових типу галет чи сухарів. Але навряд чи у давніх монголів існували технологи харчового виробництва, що розробляли таке меню та слідкували за його поживністю. Це, скоріше, було прототипом сучасних сухих паїв.
А ось перші сухпаї, що їх спеціально виготовляли для потреб військових, з’явилися ще за епохи Давнього Риму. Саме тоді з’явилися перші норми так званих сухпаїв. Наприклад, легіонеру Давнього Риму було закладено на харчування 850 грамів злаків, тобто їх забезпечували кашею для поновлення сил. Різниця була суттєвою, адже новачки отримували саму лише кашу, а ось досвідчені легіонери отримували не просто одну страву з зерна, але й мали змогу забрати раціон борошном чи зерном на користь своєї родини. Це теж не було повноцінною заміною харчуванню, але під час миру дозволяло римському керівництву не витрачати кошти на утримування польових кухонь.
Ще одним кроком на шляху до сухпаїв у тому вигляді, які вони мають зараз, стала Епоха Великих Відкриттів. Моряки та дослідники, що проводили у подорожах довгі роки, потребували також запасів їжі, що не псуватимуться. Тоді й виникли перші аналоги сучасних сушених раціонів, що містили висушені овочі, сухарі, в’ялені чи солені м’ясо та рибу.
Вже за Новітнього Часу, тобто в 19 сторіччі, військовий раціон став дещо іншим. Та тренди задали військові командири під час франко-прусської війни. Відтоді, з 1870 року, в раціон військових увійшли концентрати, перш за все, супи. Чи бачили ви на вітринах сучасних крамниць бульйонні кубики Knorr? Ще років зо 30 тому вони були дуже популярні в господинь. Саме цей виробник першим почав ще у 1870-х постачати прусській армії концентровані супи насамперед з бобових (сочевиці, гороху, квасолі). Це був справжній прорив, адже наявність супових концентратів вирішувала одразу декілька критичних для армії питань:
Згодом досвід прусської армії оцінили та взяли на озброєння інші країни. Відтоді розпочалася епоха сухпаїв у тій їх формі, що ми звикли бачити сьогодні. Ті ж США, Англія, Франція, Російська Імперія розпочали закупівлю сухпаїв в різних виробників, а потім загалом розробили стандарти, що їм слідують.
Протягом ХХ сторіччя лабораторні пошуки ідеальних формул харчового раціону для екстремальних умов тривали. З винаходом консервантів, хімічних аналогів природних інгредієнтів, синтетичних речовин, пішов розквіт продуктів швидкого приготування. Тоді ж почалися пошуки комбінацій продуктів, що мали забезпечити водночас баланс БЖВ та поживну цінність. Для нових сухпаїв того часу використовували такі стандартні раціони:
Такі сухпаї й досі зустрічаються, але в них нема найголовнішого, що сьогодні цінується в раціонах швидкого приготування. Ми говоримо про овочі та фрукти, що є головним джерелом вітамінів та клітковини. До того ж ці раціони не враховували особливості харчування окремих груп людей, наприклад, вегетаріанців, послідовників кашруту чи халяльної їжі.
Нова ера у харчовій промисловості вже настала. Ми, як виробники інноваційних сухпаїв, можемо стверджувати це на 100%. Що сьогодні важливе при створенні сухпаїв?
Попри те, що загальна назва таких сухпаїв прив’язана до армії, насправді споживачами таких наборів можуть бути не лише військові. Сучасні сухпаї - це справжня знахідка для наступних категорій людей:
Всі вони мають змогу харчуватися смачно та поживно завдяки зручним сухим добовим раціонам ТМ СУШКА.
Продовжуючи використовувати наш веб-сайт, ви надаєте згоду на застосування кукіз, включаючи кукіз третіх сторін та інші технології, які використовуються в статистичних та аналітичних цілях. Ця інформація дозволяє нам покращити ваше перебування на сайті та якість наших послуг.
Будь ласка, ознайомтесь з нашою оновленою Політикою конфіденційності.