Сухпай армійський: як харчуються армії світу

Їжа є однією з найдоступніших та найпопулярніших насолод у світі. Навіть, якщо це їжа, що має суто утилітарний характер, як, наприклад, сухпай армійський, головне завдання якого - надати військовим увесь необхідний для сил та витривалості комплекс споживчих елементів. Саме тому вже не перше століття технологи харчової промисловості сушать голову, як зробити сухпай для вояків насиченим користю, швидким у приготуванні, а до того ж - ще й смачним.

До речі, чи знаєте ви, що розповсюджені бульйонні кубики та згущене молоко з’явилися в нашому харчуванні саме завдяки розробкам сухпаїв для армії? Але, звісно ж, не лише ними одними сьогодні харчуються військові. Давайте розгляньмо, які сухпаї використовують армії світу, та чим, наприклад, сьогодні американський сухпай відрізняється від норвезького, та чим, врешті-решт, сьогодні харчуються наші хоробрі воїни ЗСУ.

Що загалом впливає на підбір продуктів до армійського сухпаю

Перш ніж порівняти, чим частують кухарі та технологи армійців у різних країнах, варто загалом вказати, які ж вимоги існують до сухпаїв, чи як їх називають в США - MREs (це абревіатура від англійського виразу “готова до споживання страва”).

1. Зручність приготування. Більшість сухпаїв має в основі страви швидкого приготування, які варто лишень нагріти або залити окропом.
2. Легка вага. Сухпаї кожен солдат носить у своєму споряджені, тому мати в наплічнику зайві кілограми до тяжкої броні та зброї ніхто не хоче. Саме тому чимала частина таких раціонів - це висушена та позбавлена вологи їжа, яка важить менше.
3. Довгий термін придатності. Звісно ж, страви, що щойно вийшли з-під ножа кухаря - це добре, але чи буде користь від макаронів з підливою, які вже добу пролежали в теплі? Тому до армійського сухпаю потрапляють саме продукти довгого зберігання. (Забіжимо трохи наперед: американці доволі довго вели розробки, та наразі мають в раціоні солдат навіть піцу!).
4. Смаки так користь. Їжа має приносити користь та задоволення. Це один з тих мотиваторів, що завжди під рукою в солдатів та їх командування.
5. Національні особливості. Так, армійські сухпаї мають трохи наближати споживачів до рідної землі та нагадувати рідні смаки. Це буде помітно далі, коли ми розповімо про особливості сухпаїв різних країн світу.

Отже, саме за цими принципами формується концепція армійських раціонів готової до споживання їжі. Та саме за останнім критерієм вони суттєво відрізняються один від одного, залежно від країни виготовлення та армії, для якої ці армійські сухпаї було розроблено.

Сухпай армійський Сушка

Короткий екскурс до меню армійських сухпаїв у різних куточках світу

Ми обрали для вас раціони 8 різних країн, а на додаток - опис сухпаю для ЗСУ, щоб ви мали змогу порівняти, як годують армію, основу та опору будь-якої країни.

Англія

Почнемо нашу розповідь з сухпаїв Великобританії, країни, що сьогодні підтримує нас чи не найбільше. Отже, солдати Об’єднаного Королівства харчуються в найкращих традиціях своєї культури: в похідному раціоні присутні куряче карі “тікі масала” - вплив Індійського періоду колонізації, а також вегетаріанські макаронні вироби. Ще англійські солдати мають класичні боби зі свининою на сніданок, купу снеків та солодощів для перекусів, та, звісно ж, каву та чай у стіках та пакетиках.

Австралія

Австралійці проявляють турботу про своїх вояків завдяки додаванню традиційних страв. Так, до армійського сухпаю цієї країни входять традиційна паста веджиміт (на основі екстракту дріжджів), що з нею австралійці обожнюють тости, а на обід та вечерю ласують гострою пастою з чилі та тунцем, фрикадельками та сиром чедар. А ще в сухпаї Австралійських ВС багато порційних солодощів.

Італія

Італійський сухпай армійський має одну величезну особливість: до його складу офіційно включений алкогольний напій-апетайзер. Солдати мають можливість скуштувати чарочку виноградної горілки-граппи щодня. А на доданок в сухпай входять традиційне печиво біскотті, паста, консерви з індички, рисовий салат та суп з бобів. Солоденьке представлене спортивними батончиками чи мюслі-батончиками.

Франція

Країна гурме, Франція, має майже ресторанний сухпай для своїх військових: до нього входять паштет-пате, качка-конфі та овочі касуле, свинина в креольському стилі та шоколадний пудинг. Звучить, наче меню з дорогого ресторану. Також до меню додані порошкові напої, кава та навіть мюслі на сніданок.

Сухпай армійський: як харчуються армії світу

Іспанія

А от іспанське військове меню сухпаю майже стандартне: все ті ж зелені боби зі свининою, розчинний суп, галети. Але й тут є свої традиційні принади, наприклад, кальмари в олії на основне та персики в сиропі на десерт. Відмінна риса іспанського сухпаю - багато таблеток (вітаміни, глюкоза, регідранти, очищувачі води тощо). А ще до сухпаю входить розбірний міні-пальник для приготування.

Норвегія

Перемістимося трохи північніше: норвезький сухпай армійський доволі простий та за смаками схожий з англійським. Але є й своя риса - спеціальний хімічний розігрівач їжі, що швидко каталізує нагрів страв.

США

Саме після Норвегії варто розглянути раціон славнозвісної армії США. До речі, офіційно країна тримає свої технології військового швидкохарчування як таємницю. Але все таємне доволі швидко стає відомим. Отож, US Army харчується пастою в пряному томатному соусі, крекерами з арахісовою пастою, що її обожнюють американці, а також бісквітом з мигдалем та маком, сушеними фруктами, а запивають - безалкогольним пряним сидром. Для розігріву використовують такі ж самі хімічні розігрівачі, як і Норвегія.

Сухпай армійський: як харчуються армії світу

Сінгапур

Якщо ж переміститися на Схід, раціон сінгапурської армії буде показовим прикладом місцевих традицій харчування та технологічних досягнень. По-перше, крім звичайного раціону, що складається з традиційних азійських страв на кшталт локшини з куркою чи десерту з червоних бобів, кожен військовий отримує ще й додатковий пакунок з раціоном на 24 години, що складається з ізотонічних напоїв, енергетичних батончиків, печива, локшини швидкого приготування та інших досягнень харчової індустрії.

Україна

А що ж наш український сухпай ЗСУ? Він за стандартами доволі поживний - аж 4142 кілокалорії. Але й доволі простий водночас: основи раціону - це м’ясні консерви типу гречки з м’ясом,супу, галет, чаю та кави. Також в набір входять сіль та цукор, мед, серветки. Не дуже автентично, але досить поживно.

Звісно ж, можна не обмежуватися лишень-бо тими сухпаями, що закуповують Міністерство Оборони та Збройні Сили. Адже сьогодні можна купити сухпай для наших воїнів й від альтернативних виробників. Наприклад, в TM SUSHKA ми розробили полегшений варіант сухпаю, що може використовуватися в армії тощо. До нього входять декілька видів супів, сухі підготовлені основні страви (сушене м’ясо з гарніром, що потребує лише окропу для приготування), джеми та мед, солодощі та цукерки до стандартного печива та чаю з кавою.

Сухпай армійський Сушка

Такий раціон може стати у пригоді та покращити умови харчування в екстремальних ситуаціях. Бо ж його можна приготувати як за допомогою окропу, так і просто з додаванням холодної питної води. А важить він всього 800 грам разом з пакуванням.

Сьогодні дуже важливо забезпечити наших воїнів якісним харчуванням, тому варто переймати досвід інших країн та докладати сили, щоб урізноманітнити варіанти сухпаїв. Адже армія керується шлунком, як казав Наполеон!

 

Купити сухпай Сушка

 

У статті частково використано інформацію з матеріалу: https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2014/feb/18/eat-of-battle-worlds-armies-fed