Зайва вага є у 39% дорослого населення земної кулі, а на ожиріння страждає 13%. Це 1.9 мільярдів і 650 мільйонів відповідно. Проблеми з надлишком кілограмів знайомі 340 мільйонам дітей і підлітків від 5 до 19 років і 38 мільйонам дітей до 5 років. Такі дані всесвітньої статистики ВООЗ - в організації констатують, що зайва вага і ожиріння набули масштабів епідемії.
Проблема зайвої ваги переважає над недостатнім харчуванням у всіх частинах земної кулі, крім Азії і частини Африки. Крайня ступінь - ожиріння забирає більше життів, ніж голод. Тенденція помітно посилилася з початком пандемії COVID-19. За результатами мета-аналізу 61 дослідження, люди з ожирінням мінімум вдвічі частіше вмирають від коронавірусної інфекції або потребують реанімаційних заходів через тяжкий перебіг хвороби.
Але є хороша новина - проблемам з вагою реально запобігти.
За класифікацією ВООЗ, про надлишок кілограмів у дорослої людини варто говорити, якщо індекс маси тіла (ІМТ) - 25 і вище. Щоб розрахувати показник, потрібно вагу в кілограмах поділити на зріст в метрах, зведений до квадрату. Щодо дітей діють інші норми. Вони залежать від віку - зайвою вагою вважається відхилення від стандарту, встановленого окремо для віку до 5 років і для 5-19 років.
За останні 40 років кількість людей із зайвими кілограмами стала втричі більшою, а темпи поширення проблеми в країнах з різним рівнем статку кардинально змінилися. Раніше зайву вагу частіше мали жителі країн з високим рівнем життя. Зараз патологія швидше поширюється в регіонах з низьким і середнім рівнем статку.
Такий стан речей свідчить про те, що базова, хоча не єдина причина зайвої ваги - незбалансований раціон. Мода на здоровий спосіб життя і правильне харчування набирає глобальну популярність. У країнах з розвиненою економікою тренд з'явився раніше і поширився сильніше - з цієї причини тут кількість населення з надлишком маси стала підвищуватися повільніше, ніж в регіонах з низьким рівнем життя.
Ключову роль правильного харчування підтверджують низькі темпи зростання ожиріння в Азії, яка відома здоровими харчовими традиціями.
У ВООЗ фундаментальною причиною зайвої ваги вважають дисбаланс між кількістю калорій, що витрачаються і споживаються з їжею. Глобально виділяють три головні передумови до такого зсуву:
1. Поширена звичка їсти висококалорійну їжу, багату на жири і цукор
2. Гіподинамія - буденне явище через урбанізацію та особливості сучасних спеціальностей
3. Екологічні та соціальні зміни, пов'язані з відсутністю належного контролю та підтримуючої політики у сферах охорони здоров'я, освіти, сільського господарства, переробки харчових продуктів, маркетингу.
Для окремо взятої людини можливі наступні причини надмірної ваги:
Надлишок кілограмів - не тільки косметична проблема, що часто призводить до психологічного дискомфорту. Порушення має серйозні наслідки з медичної точки зору. Найпоширеніші з них у дорослих:
● Серцево-судинні хвороби. Серед них такі серйозні і потенційно летальні як інсульт та інфаркт
● Цукровий діабет
● Порушення роботи опорно-рухового апарату через підвищене навантаження на нього (часто надмірна вага веде до остеоартриту - дегенеративного захворювання суглобів з високим ступенем інвалідності)
● Деякі види онкологічних хвороб (рак печінки, жовчного міхура, нирок, товстого кишківника, простати, яєчників, грудей).
Наявність зайвої ваги в дитинстві пов'язана з підвищеним ризиком ожиріння, інвалідності та передчасної смерті в дорослому віці. Надлишок маси небезпечний не лише майбутніми проблемами у дітей, а й поточними. Він часто викликає проблеми з дихальною системою, підвищений ризик переломів, інсулінорезистентність - передумову до діабету, гіпертонію і ранні ознаки серцево-судинних хвороб. Зайва вага знижує засвоєння деяких поживних речовин, необхідних для нормального розвитку дитини, наприклад, вітаміну D.
Щоб не шкодити своєму здоров'ю і зовнішньому вигляду зайвими кілограмами, варто дотримуватися основного принципу - підвищити фізичну активність і збалансувати раціон.
Жорсткі дієти і системи харчування з дисбалансом у бік одного типу основних поживних речовин - не найкращий вибір. Такий підхід призводить до порушення обміну речовин в короткостроковій і довгостроковій перспективі. Оптимальний варіант - правильне харчування. Воно передбачає баланс білків, жирів і вуглеводів, надходження з їжею всіх необхідних вітамінів, мінералів і амінокислот, достатньої кількості клітковини і антиоксидантів.
Продукти SUSHKA - спеціально розроблені для полегшення переходу на збалансований раціон. Це готова шкидка їжа для здорового харчування - перша в своєму роді на українському ринку.
Ретельно підібране меню від дієтолога, з урахуванням добових норм поживних речовин.
Продовжуючи використовувати наш веб-сайт, ви надаєте згоду на застосування кукіз, включаючи кукіз третіх сторін та інші технології, які використовуються в статистичних та аналітичних цілях. Ця інформація дозволяє нам покращити ваше перебування на сайті та якість наших послуг.
Будь ласка, ознайомтесь з нашою оновленою Політикою конфіденційності.